DOÇ. DR. AYŞE KILINÇASLAN

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı & Psikoterapist

Doç. Dr. Ayşe Kılınçaslan 1975 yılında İstanbul’da doğdu. 1993 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi’nden, 1999 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Tıpta uzmanlık eğitimine aynı fakültenin Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda başladı. 2005’de üç ay süresince Cambridge Üniversitesi Otizm Araştırma Merkezi ve Yataklı Çocuk Psikiyatrisi kliniklerinde eğitim ve gözlem amaçlı bulundu. Burada Autism Diagnostic Interview (ADI) ve Autism Diagnostic Observation Schedule (ADOS) eğitimlerini aldı. Prof. Nahit M. Mukaddes danışmanlığında “Serebral Palsi’li Çocuklarda Otizmin Değerlendirilmesi” konulu tezini tamamlayarak 2006 yılında Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı oldu.

Doç. Dr. Ayşe Kılınçaslan 2006-2009 yılları arasında Gaziantep Çocuk Hastanesi’nde zorunlu hizmet görevini tamamladı. Sonrasında yaklaşık 1 yıl süreyle Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda Yardımcı Doçent ve Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. 2010 yılında İstanbul’a dönerek İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda uzman olarak çalışmaya başladı.

2012 yılında girdiği Doçentlik sınavında başarı göstererek Doçent ünvanını aldı ve 2016 yılına kadar İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalıştı. Bu dönemde 5. Sınıf Tıp Fakültesi öğrencilerine “Çocukta Ruhsal Gelişim ve Ergenlik”, “Otizm Spektrum Bozuklukları”, “Zihinsel Gelişim Geriliği”, “Çocuk ve Ergenlerde Kaygı Bozuklukları” gibi dersler verdi. Pek çok asistanın yetişmesine katkıda bulundu, çok sayıda bilimsel çalışmaya imza attı ve uluslararası yayına dönüşen iki tane tez yönetti.

Doç. Dr. Ayşe Kılınçaslan Avrupa Davranış ve Kognitif Terapiler Birliği (EACBT) ve Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği’nin düzenlediği teorik ve pratik eğitimleri tamamlayarak EACBT tarafından akredite edilmiş çocuk, ergen ve erişkin terapistidir. Halen Bakırköy’deki muayenehanesinde çocuk, ergen ve ailelerini takip etmektedir. Çok sayıda ulusal ve uluslararası bilimsel makalesi, kitap bölümü ve konferans sunumları mevcuttur. Evli ve iki çocuk annesidir.

EĞİTİM VE UZMANLIK


ORTAOKUL LİSE

Kadıköy Anadolu Lisesi


TIP EĞİTİMİ

İstanbul Üniversitesi
İstanbul Tıp Fakültesi


UZMANLIK

İstanbul Üniversitesi
İstanbul Tıp Fakültesi,
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi


DOÇENTLİK

İstanbul Üniversitesi
İstanbul Tıp Fakültesi,
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi

DENEYİMLER


ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ DR.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi,
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı

İNGİLTERE
Cambridge University,
Autism Research Center

UZMAN DR.
Gaziantep Çocuk Hastanesi
(Zorunlu hizmet)

YRD. DOÇENT, ANABİLİM DALI BAŞKANI
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi,
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı

UZMAN DR.
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi,
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı

DOÇENT, ÖĞRETİM ÜYESİ
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi,
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi

AKADEMİK VE KLİNİK İLGİ ALANLARI

Çocuk ve ergenlerde Otizm spektrum bozukluğu, Asperger Sendromu, Dikkat eksikliği, Hiperaktivite bozukluğu, Uyku bozuklukları, Duygudurum bozuklukları, Anksiyete Bozuklukları, Tourette Sendromu, Tıbbi durumlarla ilişkili ortaya çıkan psikiyatrik bozukluklar, Psikofarmakoloji, Nöropsikoloji, Psikometri ve Bilişsel davranışçı terapidir. Bu alanlarda ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış çok sayıda makale ve kitap bölümü bulunmaktadır.